Vrh ,, F " von Lecstein

OTEC

dsc00718apl

JCH Alfrédek z Pašerácké lávky

Nar.: 30.10.2008

Číslo zápisu ČMKU :  N Reg/PK/3108/08/09

Typ srsti : krátka

Farba : čierna s pálením, hrudný znak delený

MATKA

atrium-ii-013

CH Beatrix von Lecstein

Nar.:  04.03.2008

Číslo zápisu : SPKP RG 55/2008/2010

Typ srsti : krátka

Farba : čierna s pálením, hrudný znak delený

atrium-ii-005

Dátum krytia : 12.01.2011

Koeficient fx rodičov : 4%

Hmotnosť matky v deň krytia : 2160 g

Predpokladaný termín pôrodu : 12.03.2011 (60. deň )

Hmotnosť matky v deň pôrodu : 2920 g

Dátum narodenia šteniat : 12.03.2011 (60.deň)

Pôrod začal : 15,00 hod

Priebeh pôrodu : spontánny

Počet narodených šteniat : 3

Psi : 2

Sučky : 1

Mŕtvonarodené a pri pôrode uhynuté : 0

1. šteniatko :

f-005

Meno : Frederica von Lecstein

Pohlavie : sučka

Narodená : 12.03.2011, 15,49 hod

Pôrodná poloha : predná

Pôrodná hmotnosť : 102 g

Farba : čierna s pálením, hrudný znak delený

Typ srsti : krátka

Vady zjavné pri narodení : bez fontanely, bez bielej škvrny, bez zálomku

Poznámka : sučka prišla na svet po cca 40 minútach striedavého tlačenia a maznania sa našej nádejnej maminy s asistujúcou Natálkou. Chvíľami Bea akoby zabúdala, že rodí  :o) robila všetko iné, len nie tlačila...hoci kontrakcie maternice boli zreteľné už pri pohľade na brušnú stenu. Keď sme videli jej záujem o rodenie, pre istotu sme pripravili na náš možný príjazd aj pána veterinára.

2. šteniatko :

f-006

Meno : Fabio von Lecstein

Pohlavie : pes

Narodený : 12.03.2011, 17,15 hod

Pôrodná poloha : zadná

Pôrodná hmotnosť : 122 g

Farba : čierna s pálením, hrudný znak delený

Typ srsti : krátka

Vady zjavné pri narodení : bez fontanely, bez bielych škvŕn, bez zálomku

Poznámka : druhý psík prišiel na svet až po viac ako hodine,  nie však preto, že by sa nesnažili pôrodníci :o) mať to už za sebou, nesnažila sa Bea :o), ale keďže bola pokojná, čakali sme aj my, v zmysle hesla ,, Dočkaj času, jak hus klasu." Keď už ostávalo porodiť iba hlavičku, rozhodla sa naša Bea , že to rýchlo ukončí a pupočnú šnúru prehryzla...po pár sťahoch sa narodil psíček, ale pohľad na sinavý jazýček nás trochu vydesil. ,, Na jemný mechanizmus zásadne hasák " , tak sme si povedali a strčili psíča pod studenú vodu...šok zabral a psíček sa spontánne rozdýchal.

3. šteniatko :

f-009

Meno : Faun von Lecstein  -  po dedovi ;o) z maminej strany

Pohlavie : pes

Narodený : 12.03.2011,18,14 hod

Pôrodná poloha : predná

Pôrodná hmotnosť : 120 g

Farba : čierna s pálením, hrudný znak delený

Typ srsti : krátka

Vady zjavné pri narodení : bez fontanely, bez bielych škvŕn, bez zálomku

Poznámka : pri tomto šteniatku sme chvíľu zažívali stav : Ani von , ani dnu ...a bol to tak trochu masaker aj preto, že Bea sa správala inak , ako ostatné naše už rodiace sučky. Odmietala počas kontrakcií  odložiť už narodené šteniatka bokom do krabice. V momente, ako sme ich pri blížiacom sa sťahu vzali, prestala tačiť, brušný lis povolil a ona prenášala v zuboch prvých dvoch novorodencov...tak sme to nechali na osud, ale pohľad na krútiacu sa , hrabúcu a tlačiacu sučku a striedavo pristupované a prilíhané šteňatá bol miestami hrozivý...ale prežili to :o)

wink

Komentár k tomu celému :

f-017

Keďže Bea mala dovŕšiť v tomto roku tri roky a háranie v lete 2010 u dvojročnej sme premárnili a k jej nakrytiu, napriek pokusu oň, nedošlo, hľadali sme tentokrát mladého a sebavedomého psíka, ktorý by prelomil jej panenský odpor :o) a teraz je už zrejmé, že naša voľba bola správna...

Gravidita začala s ťažkosťami, Bea, ktorá v čase krytia vážila ledva 2200 g , po krytí ešte schudla a odmietala aj tradičné dobroty, čo sme jej podstrkovali...ako chovateľ som z toho bola trochu vydesená, ale po skúsenosti, že každá sučka je iná a gravidita nie je choroba , ale fyziologický stav, prestala  som jej venovať prehnanú pozornosť...a oplatilo sa. Bea sa ,,rozpapkala,, a časom bolo zjavné, že krytie bolo úspešné. Jediné privilégium, ktoré sme jej k pôrodu dopriali bolo, že dostala možnosť rodiť na našej posteli...tu sa trochu prejavilo naše sebectvo, lebo aj nám bolo príjemnejšie sedieť pri nej na posteli, ako kľačať s nohami pokrčenými na zemi...Pôrod bol dlhší, ako ktorýkoľvek z doterajších absolvovaných, Bea prejavila svoje, nami zatiaľ nepoznané špecifiká a keďže intervaly medzi šteniatkami boli dlhšie, mali sme možnosť si to celé viac ,, vychutnať ,,  Možno toto slovo v súvislosti s rodením pôsobí trochu čudne, ale je úžasné a tak trochu adrenalín,  držať v rukách nové stvorenie a znova precítiť ten zázrak zrodenia ...