TOPlist
(c)1997-2007 TOPlist, Kontakt Slovensko

...aj toto je krysařík...

dsc_0260

...okrem vianočného pozdravu sme dostali pár fotografií od p. Vašutovej , ktoré dokumentujú, že jej Fau - NIK ( a trošku hádam aj náááááš) je okrem veľkého maznáčika aj úžasný bežec, čomu sa vôbec nedivíme, lebo vieme, aký bežecký potenciál sa skrýva v jeho babičke , Barborke z Júlinčina chovu, a tiež mamine Beatrix...a minimálne také nadšenie pre vec, aké sa zračí v jeho očiach, prajeme do nového roka 2012 každému, kto zablúdi na naše stránky...lebo, ak sa veľmi chce, každá  ,, myš ,,  sa dá dobehnúť...:o)

foto: p.  Vašutová a tí , čo fotili coursing v OV :o)

...aspoň jedna dobrá správa...

faun-x-fifi

...keďže sme sa nášho vrhu ,,G,, síce dočkali, ale psíček neprežil, aspoň takto...šteniatka , jeden psík a jedna sučka , po našom Faunovi a Fifinke Zámecké nádvoří sa majú k svetu a rastú do tých správnych krysařičích rozmerov. Narodili sa 7.10. a zhruba o mesiac budú môcť potešiť nových a dúfame, že zodpovedných a pre plemeno nadšených nových majiteľov, ktorí sa snáď pustia aj na výstavnú a chovateľskú dráhu, čo by sme si pre blaho populácie krysaříka na Slovensku veľmi želali...záujemcovia môžu kontaktovať pani chovateľku na tel: 0903625932.

01.10.2011- Špeciálna výstava KCHMPP...

ewan-postoj-

...Bartošova Lehôtka, motorest Zlatý strom...som chcela byť za ,, dámu ,, tak som sa vybrala v sandáloch s opätkami, pri pohľade na lúku  s provizórne rozhrnutými krtincami za motorestom , kde sme mali problém s nízkym podvozkom nášho ROVER-a vôbec zaparkovať, som zdúpnela. Tu bol totiž umiestnený aj kruh č. 1. Ale keďže mám skúsenosti s lozením po kopcoch v nevhodnej obuvi ( čo by človek pre lásku neurobil ) som si povedala, že to s tými psiskami nejako odcupkám. Našťastie pre malé plemená nášho klubu bol určený kruh č. 2, vo dvore motorestu a tam už mali položenú zámkovú dlažbu a na tej sa cupkalo aj v opätkoch celkom dobre. Dvor zaliaty slnkom, pivný bar, teplá kapustnica, klobáska, mňam...každý si tu asi našiel, čo potreboval...naozaj veľmi dobre vybraté miesto na veľkú klubovú akciu. Pani posudzovateľku sme stretli na výstavách prvý raz, ale bola od pohľadu sympatická. Posudzovanie malo spád napriek drobným zmätkom v kruhu. Krysaříci sa posudzovali ako prvé plemeno a keďže naše zvieratá získali výborné posudky ( a veľmi ma potešilo vyjadrenie pani posudzovateľky, ktorá , keď zistila, že sa tu vystavuje viac mojich odchovov, konštatovala : ,,Máte to pekné v type...,,) ostali sme do záverečných súťaží. A tu prišla tá pravá ,,čerešnička na torte,,...keď náš Ewan , nesúc sa v kruhu ako páv , si vychodil aj titul : Najkrajší mladý pes Špeciálnej výstavy KCHMPP. Potom nasledovalo fotenie, zápis výsledkov a chovnosti zvierat, ktoré už dosiahli požadovaný vek a výsledky  a medzitým rozhovory s rovnako ,, krysaříkovsky postihnutými,, ľuďmi. A ešte pre úplnosť:

Ewan von Lecstein.........................Trieda mladých..................V1 CAJC BOJ

Frederica von Lecstein ................Trieda šteniat.....................VN

Celine von Lecstein.......................Trieda mladých..................V1 CAJC

yes

yes

yes

... - 11.09.2011 - hektický týždeň...

fotka

...začal ešte 2. septembra, keď sme po rannom venčení zistili, že naša Bianca má mierne opuchnuté pravé oko a drobnú ranku v jeho  kútiku. Očko sme ošetrili s predpokladom , že ranka a opuch vznikli po poranení konárom pri prechádzke...a odišli sme na prestížnu akciu všetkých poľovníkov ,,Dni svätého Huberta ,, v Antole. Po príchode späť naše nadšenie z krásne prežitého dňa náhle zmrazil pohľad do tváre našej Bianky...silný opuch, vyhreznuté tretie viečko, pes, skučiaci bolesťou...sadáme do auta a o dve hodiny sme s ňou  v Brne...antibiotiká, vypustený hnis z viečka ( kde sa ho tam od rána do večera toľko vzalo ? ) ale aj konštatovanie, že v najhoršom  prípade môže nasledovať strata oka !!!!!!!!!!!!!! Kontrola v pondelok, keď moje mladšie dieťa ide prvý raz do cudzojazyčnej školy v inom meste a my s Biancou opäť do Brna. Dieťa je v strese z nového prostredia, ja som v strese z nutnej hospitalizácie, treba zistiť, či je hnisavý zápal spôsobený mechanickým poškodením , alebo je príčina v zube, o ktorý by tým pádom Bianca prišla,alebo je niekde inde a príde o oko ? ...veľká vďaka za rozvahu , s akou pristupujú profesionáli z Kliniky malých zvierat UVL a F z Brna ku svojim pacientom...ideme po ňu obdeň, je na antibiotikách, ale ,, kuká,, na mňa oboma svojimi hnedými korálkami, ranka pod okom ešte nie je zahojená, ale to sa upraví... a tešíme sa dvakrát, mladý pár, ktorý priviedol v tom istom čase na kliniku svojho ,,berňáka,,  s torziou žalúdka si ho teraz odvádza...pes z vyholeným bruchom a bokom, ranou po šití , odchádza po vlastných...slzy sú oslobodzujúce , ale zásah profesionálov je nadovšetko... za moju Biancu aj za ,,berňáka,,  vďaka chirurgom z UVLaF Brno...

... a týždeň končí...v nedeľu 11. septembra,  vystavujeme našu omladinu  na NVP v Prešove...krásne počasie, proste vyšlo, asi sa usporiadatelia dobre modlili ( ako sa u nás vraví )...vzorne pripravený areál, trávička ,, sečená na 6 centimetrú ,,...ale najskôr sme sa  stratili v Prešove... ani GPS- ka nenašla, kam ísť, keď nás stále smerovala do jednosmernej ulice !!!!!!  a  to parkovanie ( som sa štyri razy prešla cca 1 km ),  ale všetky strasti vyvážil rozvážny a príjemný pán posudzovateľ...

Ewan von Lecstein     TM                   V1 CAJC     BOB

Celine von Lecstein    TM                   V1 CAJC

Faktom je, že sme Celine dopriali a keďže sa ako 1,7 kg vážiaci krysařík zdala posudovateľom v BA príliš jemná v konštitúcii, teraz váži podstivých 2,10 kg a zdá sa , že má správne miery............. :o))))))))))))))))

...,, krásny týždeň ukončila havária pod Strečnom...zdržala nás s  príchodom domov o 45 minút...a to môj šofér a manžel , alebo opačne , slávil 11.septembra svojich 46 rokov...asi ma miluje...inak by to  nerobil...ďakujem.

2.august 2011 - nové správy o Faunovi

faun-a-spol

...zasa sme sa potešili, že aj mladší bratček Faun sa má dobre a s novou rodinou sa už celkom zžil. Zo začiatku, asi ako každé šteniatko v novom prostredí , narobil aj pár vrások novým majiteľom, ale snáď je to už OK. Podľa fotografie s ostatným psím osadenstvom asi novú chovateľskú stanicu pražského krysaříka na Morave nezaloží, ale v zmysle okrídleného : ,, Jeden krysařík nestačí... ,, a tiež : ,, Nikdy nehovor nikdy ...,, ponecháme na čas, ako sa celá vec nakoniec vyvrbí...wink

 

Foto : p. Vašutová

1. august 2011 - blesková správa cez obednú prestávku

fabio-na-nova-rodina

...dostali sme správu z tých najmilších, že Fabiovi sa darí a je spokojný  v novej rodine. S partiou seberovných, krysaříkov z českých CHS Podskalské dolejší a Ranní svit  si užíva výlety v lesoch okolia Bratislavy. Dúfame, že sa kúsok nášho nadšenia pre toto plemeno prenesie s Fabiom aj na jeho nových majiteľov a na Slovensku vznikne ďalšia CHS pražského krysaříka, tohoto malého českého pokladu. Prvý predpoklad v podobe veľmi pekných zvierat je  už splnený  :o)

foto : p. Krčma

21.júl 2011

riki2

...dávno sme neaktualizovali...posledné týždne ubehli veľmi rýchlo v pracovných povinnostiach, nestačili sme sa obzrieť a naše šteniatka z vrhu ,, F,, dovŕšili vek 4 mesiace. A medzi vybavovaním objednávok a sťahovaním firmy do nových priestorov sme sa pokúšali nájsť pre našich psíčkov nových zodpovedných majiteľov. Chvíľami sa zdalo, že takí ani nie sú a celé je to niekde inde...aspoň to z niektorých mailov tak vyzeralo. Veď akú dôveru v chovateľovi môže vyvolať mail bez mena , bez adresy , len s otázkou: ...po čom to dávate ? Premohla som sa a na prevažnú väčšinu z nich som aj odpovedala , aj keď predaj som vopred zavrhla. Ako iskrička nádeje vyzneli dva maily z minulého týždňa, ktoré sa temer stretli, jeden z Moravy, druhý zo Slovenska. A to už udalosti nabrali na môj vkus až príliš rýchly spád, takže dnes ráno už dve nové rodiny vstávali do nového dňa možno s kruhmi pod očami po noci, keď spánok prerušuje nariekanie štvornohého miláčika. Dúfam však , že láskavý prístup rýchlo všetko trápenie Fabia a Fauna  rozptýlia. Budem sa tešiť na každú novú správu o nich. Veď do nových rodín odišiel so šteniatkami aj kúsok môjho srdca.

Maturitný týždeň a májové fotenie...

o-foteni-si-myslim-toto

...týždeň voľna, 16.- 20. 05. , ktorý si vďaka maturitám starších spolužiakov tento týždeň užívala naša Natálka, sme využili naozaj plodne. Nemuseli sme volať ani ,, Bordelárov ,, z novej relácie nemenovanej televízie, naopak, zahrali sme sa na nich sami. To, čo sme z povaly tri roky evidentne nechytili do rúk, sme vyniesli do odpadu. A maľovali sme :o) a keď sme už toho mali dosť, urobili sme si prestávku a vyhnali sme na slniečko naše tri deväťtýždňové poklady, Fredericu, Fabia a Fauna, že si ich odfotíme. Ako fotenie dopadlo si pozrite vo fotogalérii vrhu ,, F,,

Príklad, ako to však prevažne vyzeralo a ako sa k  našej snahe fotiť ich stavali , dokumentuje  záber vľavo. Z nafoteného  x počtu  fotiek sa dalo použiť len niekoľko, na prevažnej väčšine z nich  bol len náš nepokosený zelený trávnik :o)

devil

devil

Aurora von Lecstein - Slovenský grand šampión

ach-pink

...dochodené, docupkané...aj tá myšlienka nás napadla, keď sme si dnes na pošte vyzdvihli veľkú obálku s odosielateľom : SKJ.

Našej Aurore von Lecstein, prvému šteniatku, ktoré sa v našej chovateľskej stanici narodilo,  bol priznaný titul : Slovenský grand šampión.

Myslíme teraz aj na jej mamu, nie menej úspešnú Frídu Spero meliora, ktorá nás predčasne opustila ani nie päťročná.

Dúfame , že sa nám ešte v našej chovateľskej stanici  pokračovateľku oboch týchto krásnych a úspešných sučiek podarí odchovať :o)

wink

wink

Springduodanube 2011

fotecka1823

Uplynulý víkend sme sa boli pozrieť a predviesť na tejto veľkej psej akcii. Pôvodne sme mali prihlásenú Auroru, ale : ,, Človek mieni a hojenie zlomeniny mení... " , takže sme naozaj na poslednú chvíľu zmenili prihlášku a výstavu absolvovala naša začiatočníčka, Celine von Lecstein. Duchom ešte šteňa nevycválané, ale životom už ťažko vyskúšané, nedôverčivé k vyššie položeným plochám ( stoly u veterinára ) a cudzím ľuďom ( čo ak majú injekciu ) , ktorí sa jej snažia dotýkať ...aj to sú následky zlých zážitkov z útlej mladosti. Po oba dni v kokurencii ďalších zvierat dostala 11- mesačná Cell Magio známku VD. Po oba dni sa zdala pánom posudzovateľom príliš jemná v konštitúcii. Sme spokojní a úprimne sme nečakali viac. Dočkáme však  času, ako hus klasu. Veď aj pri spätnom pohľade na ročnú Biancu sme museli konštatovať, že bola tiež len také tintítko. A dnes je to Slovenský grandšampión :o)

A nedá nám sa ešte nepochváliť...druhý deň sa v triede mladých , ako naša Celine, vystavovala aj Fee Senická noc, fenka po Faun z Vyšehradského podhradí a Cheynna z Amálčiny zahrádky. V konkurencii ďalších 3 zvierat získala svojho prvého a my dúfame, že nie posledného CAJC-a. ;o) a bola nesporne favoritkou aj pri výbere víťaza plemena , BOB.

Má úžasných majiteľov a podobných by sme si priali aj pre náš aktuálny vrh ,, F,, . Tak hľadáme...

08.05.2011 - I. svetová výstava pražského krysaříka

best-of-bred

...na tejto historicky prvej a prestížnej akcii sme sa so svojimi zvieratami  nezúčastnili , preto nás o to viac  potešila správa, že otec nášho posledného vrhu

,, F,,

JCH Alfrédek z Pašerácké lávky , pani Venduly Sýkorovej z Prahy, získal na tejto výstave v triede šampiónov  známku V1 CAC , Najlepší čierno-pálený pes, BOB  a nakoniec si odniesol aj trofej najvyššiu, titul : Víťaz  I. svetovej výstavy pražského krysaříka.

A naše potešenie je o to väčšie, že túto prestížnu akciu posudzoval medzinárodný posudzovateľ exteriéru psov zo Slovenska, ktorého spôsob práce lahodí predovšetkým nášmu uchu , keďže  svoje rozhodnutia aj patrične komentuje pri zvedavých divákov a súperiacich vystavovateľov, pán Tibor Havelka.

Pani majiteľke Svetového víťaza gratulujeme a Alfrédkovi prajeme ďalšie úspechy na výstavách, aj ako kryciemu psovi v chove PK.

foto : www.worldkrysarikshow.eu

30.04.2011 - Špeciálna výstava KCHMPP

pink1

Za nie veľmi priaznivého počasia , ale v príjemnej, temer komornej atmosfére, sme sa s našou Aurorou von Lecstein zúčastnili na tejto výstave, organizovanej naším klubom KCHMPP. Stav po operácii zlomenej nôžky a predĺženie hojenia si vyžiadal odložiť operáciu, tak sme možnosť Auroru vystaviť na ,, špeciálke ,, využili . ...a vyplatilo sa. Pánovi posudzovateľovi z Poľska padla do oka a po výbornom posudku, keď ocenil pevný chrbát, typickú hlavu, vzorne nasadené a nesené ucho, sýtosť pálenia ...a ďalšie Aurorine prednosti, jej priznal známku V1 CAC. Tým naša Pink splnila podmienky pre priznanie titulu Slovenský grandšampión.

yes

yes

11. apríl 2011 - dnes majú naše F- ká...

dsc04393

...tridsať dní  a  váhy 460, 630 a 610 g.  Začínajú z nich byť riadne nezbedy, keď spia, ani jesť nepýtajú :o) Inak by boli najradšej stále prisaté na svojej mame, ktorá,  a za to jej vďaka, má s nimi nekonečnú trpezlivosť, hoci očné zúbky už šteniatkam rašia a pichajú ako ihličky...Mali sme tentoraz šťastie opäť na jeden, ako to my nazývame , bezúdržbový vrh . Povahu má každé šteniatko inú, Frederica je pokojná, prítulná a ako správna baba aj samostatná ;o) Pomaly skúša tuhú potravu.

 Fabio je flegmatik , niekedy pôsobí v zmysle Jánošíkovho : ,, Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte... ,, čo bude možno veľká výhoda v budúcnosti vo výstavných kruhoch :o)

Zato Faun je veľmi temperamentný, nespokojný s polohou pri spaní, pri saní mliečka , už teraz naznačuje svoju dominanciu, keď terorizuje oboch súrodencov... uvidíme, čo z neho vyrastie...

Inak sú šteniatka zdravé, bez vád a my si pre nich prajeme pre toto plemeno zapálených majiteľov, s ktorými radi budeme v trvalom kontakte...

  

12.marec 2011 - máme šteniatka !

ata-a-bea

...že bude mať deň mojich narodením tak dramatický priebeh a všetky oslavy pôjdu bokom, to sme neočakávali...s ohľadom na dátum krytia našej Beatrix von Lecstein sme síce túto sobotu ako 60. deň jej gravidity napočítali, ale že to nevydrží ešte aspoň do nedele :o) ... s tým sme ráno, ani celé dopoludnie, nerátali. A to som si sľúbila, že popoludní, keď vybavíme rodinný obed, si ju ešte ako ,,tehulku,, odfotím. Žiaľ, to už som nestihla. Okolo druhej začala byť nervózna na ostatných členov svorky, hoci celú graviditu ich vo svojej blízkosti celkom akceptovala. ...a potom to začalo...máme tri šteniatka, ktoré budú k zadaniu, keď úspešne prekonajú nástrahy najútlejšieho detstva...yes

Február 2011

ch-bea

...stres zo zranenia a následnej operácie našej Pinky nám aspoň trochu pomohla rozptýliť naša Beatrix von Lecstein, ktorá priznaním známky V1 CAC v triede otvorenej na MVP Trenčín 21.01.2011 splnila podmienky pre priznanie titulu ŠAMPIÓN SLOVENSKA.

Teraz ešte dúfame, že nás poteší opäť a privedie nám v polovici marca na svet ďalší vrh pražského krysaříka v našej chovateľskej stanici. 

wink

wink

...ale to zimné snenie...

fotecka1776

...niekedy končí aj tak, ako vidíte na obrázku vľavo...naša Pink ( Aurora ) si 15 minút po našom príchode z tej prekrásnej prechádzky so Sunnee , pri nešťastnom skoku z postele, kde celý deň zjavne leňošila, zlomila predlaktie...a keďže po trpkej skúsenosti s našou nezabudnuteľnou Frídou Spero meliora nenechávme nič na náhodu, absolvovali sme ešte v ten deň podvečer cestu do Brna, na Kliniku malých zvierat UVL a F . Predlaktie je odoperované, platnička doň vložená drží správny tvar nôžky ... teraz len dúfame v bezproblémové hojenie zlomeniny. Režim je ale pre Pinky tvrdý.Ťažko znáša, že nemôže skákať po gauči a jej pohyb obmedzuje klietka...museli sme vzdať všetky predbežne plánované výstavy a prajeme si len , aby to celé dobre dopadlo...

...aj takto sa dá prežiť krásna zimná nedeľa...

dsc04286

...keď zmrznutý sneh praští pod nohami, zima sa tlačí do kožucha ľudí a  psov a cesta hore je nedotknutá ...je také miesto, kde bývajú naše stopy a stopy našej Sunnee prvé...tam prídeme k prameňu  ,, živej vody ,, , ktorá tečie letom aj zimou a chutí inak , ako tá doma z vodovodu...tam sa ozývajú zvuky v meste nepočuté, vidíte obrazy v meste nevidené...a človek tu ozdravie...

05. január 2011...

dsc04139

...keby ste nás v tento deň boli stretli v Brne, určite by ste počuli obrovský hrmot... to ako nám spadol kameň zo srdca, keď sme sa dozvedeli, že zlomená ramenná kosť našej Celine už nepotrebuje podporné drôty a dajú sa vybrať...Celine sa v tento deň podrobila opakovanej operácii na UVLa F v Brne, po ktorej sme si ju hneď odviezli domov. Formovanie aj hybnosť lakťového kĺbu bola úplne obnovená a sučke tak ostane iba malá jazva na koži a možno na duši... ale tej sa jej  pokúsime zhovievavým a trpezlivým prístupom zbaviť úplne. Ďakujeme MVDr. Srncovi a celému personálu Kliniky malých zvierat UVL a F za profesionálny,  ale súčasne citlivý prístup pri  hospitalizácii našej nezbednej Celine von Lecstein. Dúfame, že napriek komplikovanému vstupu do života, keď ako šteniatko utiekla ,, hrobárovi z lopaty,, tiež vďaka lekárom z Brna , dospeje naša Celine v typickú predstaviteľku svojho plemena a bude v  chove platná k našej radosti.