TOPlist
(c)1997-2007 TOPlist, Kontakt Slovensko

Faun z Vyšehradského podhradí, Tony, odišiel ...

tok

...za dúhový most 07.02.2018 vo veku 15 rokov a 6 mesiacov. Jeho krv prúdi v žilách mnohých krásnych a predovšetkým typových pražských krysaříkov na Slovensku, v Česku, Rusku, Nemecku...a samozrejme v žilách všetkých zvierat v našej svorke. Vek, ktorého sa dožil, súčasne dáva nádej, že dlhovekosť a dobré zdravie aj v starobe  preniesol na všetkých svojich potomkov. Nikdy na neho nezabudneme!heart

heart

heart

heart

heart

heart

heart

2006-2007 Odchovy

barborka2

Zatiaľ sme vlastné šteniatka neodchovali. Prvé krytie plánujeme na jar  roku  2007.

 Naše feny si dávajú načas, takže to vyzerá , že z jari bude leto.

Nely ( Frída Spero meliora) hára. Tony ( Faun z Vyšehradského podhradí) skúša. Držíme im palce.

Zlomili mi srdce. Tentokrát to nevyšlo. Ale nemienime sa len tak ľahko vzdať. Len si na ten zázrak vlastného šteniatka budeme musieť ešte počkať. Alebo to bol zásah ,, vyššej moci" , aby sme si toto leto, po niekoľkoročnej prestávke , opäť mohli dopriať rodinnú dovolenku a nestrážili nakrytú fenu? Alebo našu únavu cítia už aj naši psi a tak to rozhodli namiesto nás...?

2007-2008 Začali sme...

tn

...ďalšie , spočiatku papierové, prípravy na jesenné háranie našich krásavíc. Nič nechceme nechať na náhodu a dúfame, že sa to tentokrát už podarí a aj k nám priletí bocian.

Človek mieni...a realita býva iná. Z jesenného hárania bolo háranie vianočno -novoročné. Keďže Nely napriek všetkým pokusom nášho Tonyčka ignorovala a nechceli sme , aby mu jej nechuť k čomukoľvek zobrala posledné zvyšky sebadôvery ako kryciemu psovi, naložili sme ju medzi sviatkami  do auta a vydali sa na už známe miesto ( boli sme sa tam pozrieť pri jednej ceste z Prahy) do obce Srch v severných Čechách. Išli sme  s malou dušičkou, že cesta bude márna...Svoju fenu totiž dobre poznáme a vieme, čo dokáže , ak s niečím nesúhlasí...

Tak to je ,,ON

pict0357

...Nelinkinho srdca šampión. Aj keď to spočiatku veľmi slávne nevyzeralo. Nely sa zubila rovnako , ako doma na Tonyčka. Dan Kolouškova studánka ako skúsený krycí psík sa síce mal k činu, ale Nely bola ,,svoja" ...ona musela rozhodnúť...už?... ešte nie!

Po pár nevydarených pokusoch sme radšej volili obednú prestávku....

A odpoludnia sme to skúsili znova. Tiekla aj krv z ruky pani majiteľky , Nely sa nezaprela a nás to doteraz mrzí ... Ale nakoniec sa dobrá vec podarila, dostali sme potvrdenie do krycieho listu, o ktorom sme si už mysleli, že ho budeme musieť nepoužitý vrátiť. Cestou domov sme hútali , či ten vianočno- novoročný výlet bude úspešný...???

,,Já sám...

1199995010tony

... já sám."  Pozerajúc na Tonyčka , túžobne hľadiaceho na fenku v paničkiných rukách, spomenula som si na kráľa z českej rozprávky   ,,Princezná so zlatou hviezdou na čele " . Aj on si chcel pôžitok z pojedania šunky užiť... sám.  Nášmu Tonyčkovi chvíľu trvalo, než pochopil, že ak niekto fenku drží, chce mu len pomôcť k dobrej veci...Poštekával , bol by sa chcel škrabkať , váľal sa po chrbte... no proste pôžitkár. Len ,,k veci"  sa zo začiatku veľmi nemal.  Vadili mu ruky na nádejnej partnerke. Ale postupne pochopil, že tie ruky prajú jemu a napokon svoju úlohu splnil. A na premiéru to nebolo zlé...Aby nezabudol ,čo sa naučil, ešte si to pre istotu o deň zopakoval.

A zrejme aby nevyšiel z cviku, veď najbližšia príležitosť bude nevedno kedy, dostal možnosť, aby si to skúsil  ešte raz!? A máme tajomstvo...

Dobrá vec sa podarila...

...a z Fauna máme krycieho psa...

foto5

Teraz to už môžeme povedať, na prelome rokov 2007-2008 prišla k nám na krytie fenka z neďalekého Petřvaldu, Babetka z Rúžového parku. Trochu sme mali obavu, ako celá akcia prebehne, keďže Tony bol v tomto smere úplny začiatočník.Ale ... všetko je raz prvý raz...

Obavy sa ukázali zbytočné,  hormóny ,, pracovali " tak, ako mali , Babetka bola správne naladená a našťastie  už skúsená mamina,  tak mal Tony možnosť , aby sa nadvakrát pochlapil, či popsil?

Na obrázku je Babetka , ako prišla k nám...

... a pozrite ďalej...

kely-6-a-pul-tydne

...tak toto ,, vyviedol " náš maznáčik, všetkými hýčkaný a obletovaný Tony.

Tu už bolo na Babetke jasne vidieť, že jej návšteva na Slovensku nebola márna.

 

... a takto to dopadlo...

spolecna9

1. marca 2008 porodila Babetka tri fenky a jedného psíka, šteniatka vrhu ,, D" chovateľskej stanice ALIMAK . Cez e-mail sme prostredníctvom fotografií aj my sledovali, ako rastú a krásnejú.Volajú sa : Drago , Dajda , Diadéma a Dorka ALIMAK.

Keďže sa ich chovatelia  rozhodli poslať ich všetky do sveta, aby šírili dobré chýry o kráse a ušľachtilosti tohto psieho plemena, prajeme šteniatkam dobrých a starostlivých majiteľov, ich láskavé zaobchádzanie a spokojný psí život na čas, ktorý majú určený.

Viac si o nich môžete prečítať a pozrieť obrázky na : http://alimak.wz.cz/

 

Ako vzišiel FERDA ALIMAK.

odfukuje

K nášmu pohodárovi Faunovi, ktorý najradšej zaujíma polohu, zobrazenú na priloženej fotografii, prišla 19.09.2008 krásna Fabiena Dar minulosti, vzorová  fenka svojho plemena. Bolo neskoro popoludní, tak sme všetci očakávali, že veci budú mať spád. ...ale , chyba lávky... Fabi bola u psa prvý krát a náš Tony ako veľmi citlivý a jemný milovník , v momente, keď vyjadrila nesúhlas , obmedzil svoju snahu na intenzívnu predohru, ale to bolo všetko... k veľkej nevôli nás, zúčastnených ľudí.

Keďže násilie odmietame v akejkoľvek podobe, nie to ešte pri krytí psov, slovo dalo slovo a Fabi ostala nocovať u nás. Zvyšok samičej svorky to postihlo prísnou izoláciou, ale konflikt sme nemohli riskovať. Neskoro večer sme oddelili aj Tonyčka, ale to skučanie ...hrôza.

1232111176fabi01

Zaspávala som s malou dušičkou a Fabienou pod paplónom. Napriek správe od veterinára som mala pocit, že ten správny deň pre Fabi ešte neprišiel. Na druhý deň sme naše mužské ľudské osadenstvo poslali napriek sychravému počasiu na výlet  a  s dcérou  ostali  doma pokúšať osud...nakryjeme , nenakryjeme ?

Tony vyčakával Fabienu od skorého rána, tak sme mu ju nakoniec predpoludním pustili do našej ,, krycej haly ". Ani sme sa nenazdali  a pár vykonal temer úplne sám, čo sme potrebovali. Odľahlo nám a asi aj majiteľom fenky, že cesta nebola zbytočná.

28-

 ,,Už je to uděláno, už je to hotovo, vystaráno zítra ráno krýt se bude nanovo..." takto sme si aj s dcérou pospevovali  po dobre vykonanej práci. Na druhý deň bola nedeľa , takže sme zamilovaných nechali prekryť ešte raz a opäť úplne bez násilia. Aj preto si, napriek vzdelaniu v tejto oblasti myslím, že laboratórny výsledok je jedna vec , ale príroda je príroda...

Prvý krok k Fabieniným  šteniatkam sme urobili a to dokonca dvakrát :-) , ostávalo už len čakať... :-)

8

Že krytie prebehlo  úspešne, bolo postupom času zjavné a  Fabi vyzerala, že je jednoduchšie ju prekročiť ako obísť. Tak ostal záhadou ešte počet a pohlavie očakávaných šteniatok. Mali sme obavy, ako subtílna mamina celý pôrod zvládne. Nakoniec sme sa dozvedeli, že okolnosti  okolo pôrodu boli do istej miery naozaj dramatické, ale našťastie všetko dobre dopadlo :-)

12321109679

19.11.2008 prišiel na svet  jedináčik, psík FERDA ALIMAK. Nepripomína Vám jeho poloha na vedľajšom obrázku niečo, či niekoho ?  Pre porovnanie pozrite vyššie. Ak  bude len trochu po otcovi Faunovi , bude to spôsobný krysiarik, do voza aj do koča. Dúfame, že bude zdravý a ľuďom, ktorí sa pre neho rozhodnú prinesie aspoň toľko nezištnej psej  lásky a oddanosti  , koľko nám  prináša od roku 2002 náš Tony.

 

na-web

Ferda ALIMAK bude pre záujemcov k dispozícii od februára 2009.

Kontakt na : alimak.psi@post.cz

Viac foto na : http://alimak.wz.cz/

Žiaľ, život prináša aj smutné chvíle. Ferda ALIMAK už neponesie ďalej slávu Vyšehradského podhradí svojho otca. Zahynul po nepredvídateľnom útoku Jack russel teriéra krátko po dovŕšení pol roka .

 

Chovateľský rok 2009

1. pokus o vrh ,, C

borka-od-lisku

V marci sme sa s našou Barborkou pokúsili o ďalší vrh našej CHS, vrh ,, C ". A najhorším asi bolo, ža Natálka už mala aj vymyslené mená pre šteniatka v rôznych kombináciách, jeden pes + dve sučky, dvaja psi + jedna sučka, jeden pes, jedna sučka, dve šteniatka rovnakého a rôzneho pohlavia, tri šteniatka rovnakého a rôzneho pohlavia .......atď. podľa zákonov kombinatoriky. Žiaľ, tentokrát nám to,  s prekrásnym Cyríškom Dar minulosti, nevyšlo a vrhu ,, C " sme sa nedočkali, zato sme slušne vykŕmili našu akože budúcu maminu Barborku.  Keď píšem tieto riadky , je už pochudnutá, veď od termínu neuskutočneného pôrodu je to už 6 týždňov a nemohli sme dovoliť, aby sa pri budúcom krytí k nádejnému otcovi miesto čipernej  sučky dogúľala ,,  nadziata  hurka  " ;o) ( slovenky : narazená jaternica )

Ale vážne, netýrame ju hladom, len sme trošku obmedzili dennú dávku.To na vysvetlenie pre ochrancov zvierat, ktorí zablúdia na naše stránky...

Keď už to nevyšlo nám...

fab09_08

 ....vyšlo to inde , skrz nášho psa, Fauna z Vyšehradského podhradí.

Bol koniec apríla a sučky  Fabiena dar minulosti Brusinka ALIMAK sa rozhodli, že máj, mesiac lásky ,  je ten pravý mesiac, kedy by chceli počať ďalšie šteniatka.  Panička zasa rozhodla a vybrala za nádejného otca, tentokrát pre obe, nášho psa , Tonyčka. Musím sa úprimne  priznať, že k mojej veľkej radosti, ostali fenky tentokrát u nás. Tých našich nezbedníkov mám už trochu okukaných, takže komunikácia s novými  psími stvoreniami   bola príjemnou zmenou.  Fabi  už  pár dní  u nás  pri minulom krytí prebývala  a  dávala to aj patrične najavo okamžite, ako sa za paničkou zatvorili vchodové dvere. Usalašila sa synovi v náručí a bola taká prítulná, že ten sa okamžite vyjadril : ,, ...A či by nám ju nepredali ? "

usi09_05

Brusinka je asi väčší paničkin ,,závislák " a od prírody  k cudzím nedôverčivá. Mala som  trochu strach, nie z nej , ale z toho, aby cudzie prostredie nepôsobilo skôr negatívne a  v  jej prípade kontraproduktívne. Chápem síce, prečo sa vodí sučka za psom, ale myslím si , že by nebolo v útulkoch toľko nechcených krížencov, keby psi nenavštevovali aj cudzie dvory a nekryli sučky bez ohľadu na to , či sú doma alebo nie... Veď háravá sučka tak krásne vonia...to viem od nášho Fauna, nie že by mi to  povedal, ale stačí na neho pozrieť a všetko je človeku  jasné... aj na kraj sveta by za ňou šiel...

Moje obavy z Brusinkinho stresu sa čoskoro stratili , vlastne ona ich úplne rozptýlila, lebo bola na druhý deň rovnako milá , ako Fabi. Trochu sme si ju síce uplatili varenou hovädzinkou, ale veď : ,, Láska ide cez žalúdok " a určite aj cez ten žalúdok psí...  

p1010007

Fenky sme na prianie majiteľov kryli obdeň, začali sme s Brusinkou a paradoxne ňou aj skončili práve vtedy , keď si po ne majitelia prišli. ...myslím, že Tony si prišiel na svoje ;o)...ďalej bez komentára.

Zostávalo len čakať, ale z postupne posielaných fotografií oboch feniek začalo byť jasné, že neboli u nás márne. Napätie sa stupňovalo a ja som rozmýšľala...čo sme tam zasa ,, vyviedli " ?

Končil jún , deti priniesli vysvedčenie , začali sme hovoriť o dovolenke a iných radostiach leta a vtedy konečne prišli veľmi milé a veselé, ale aj trošku smutné správy o vrhoch : ,,G"  a ,, H"  v chs ALIMAK.

Ani sme veriť nechceli, že sa naša  ,,  psia rodina " rozrástla o šesť členov, tri sučky a troch psíkov. Zvlášť syn Janko bol rád, že to neboli :

,, ...zasa iba samé baby ... ! "

A nasleduje náš fotomikropríbeh s použitím fotografií našich a fotografií p. Břenkovej.

 

 

14.02.2010 - a zaľúbený pohľad nášho Tonyčka

1199995010tony

...na sv. Valentína sme mali po dlhšom čase opäť milú návštevu...za Tonyčkom prišla fenka na krytie, Ema ALIMAK . Aj keď sme nevedeli , ako celá vec dopadne, pre Emu to bolo prvý krát, po úvodných okolkoch a ,, zubení,, na ,,nádejného,,  budúceho rodiča ďalšej generácie krysiarika, rozumej, Tonyčka, sa vec predsa len podarila a my, všetci zúčastnení ľudia , sme si trochu vydýchli. Keďže sme fenku kryli len raz, ostáva veriť výsledku laboratórneho vyšetrenia, že sme trafili ten správny deň...uvidíme, v každom prípade sa na Emine šteniatka, ak sa podarili,  tešíme. O dva mesiace budeme múdrejší...a vy sa výsledok dozviete určite tiež.

A výsledok je tu : dvaja psíčkovia s pôrodnými hotnosťami 112 a 128 g , podľa prvých správ narodení prirodzenou cestou, predbežne spolu s maminou  zdraví...Tešíme sa na prvé fotografie  a nové správy o ich putovaní svetom...

15.04.2010 - nová nádej pre chov krysiarika v SR

cheynna

V polovici apríla nás ( vlastne Fauna z Vyšehradského podhradí ) navštívila fenka Cheynna z Amálčiny zahrádky.  Je to jedna z mála chovných feniek krysiarika na Slovensku a je krásnou predstaviteľkou tohto plemena. Okrem svojho pekného vzhľadu nás prekvapila veľmi kontaktnou povahou, pretože feniek bolo u nás už niekoľko , ale toto krytie bolo aj pre nás, s ohľadom na jej milé chovanie,  zážitkom...Keď sa stretnú správne gény, je u šteniat  z tohto spojenia predpoklad fantastických pováh a krásneho a typického krysiaričieho vzhľadu. Fenka pôsobí v CHS SENICKÁ NOC, pani MVDr. Morávkovej . Dúfame, že sa krytie vydarilo a budeme Vám môcť o dva mesiace oznámiť  radostnú novinku...:o)

A novinka je tu...10.06.2010 sa v CHS Senická noc narodili tri šteniatka pražského krysaříka, dve sučky a psík s úctyhodnými pôrodnými hmotnosťami, 120 g , 130 g  a 150 g. Šteniatka aj mamina sú zdravé.

27.12.2010 - nový vrh ,, Senická noc ,,

cheynna

... tento deň sa po našom Faunovi narodili typovej fenke Cheynna z Amálčiny zahrádky dve šteniatka , psík a sučka s pôrodnými váhami 150 a 160 g. Prajeme im úspešný štart do života a zodpovedných majiteľov.

Aj taký je život... psíček z tohto vrhu , žiaľ, uhynul, ale fenečka Geegee Senická noc sa má k svetu a dúfame, že podporí chov krysaŕíka v SR.

06.08.2011 - ďalšie krytie

tonko

V tento deň nás navštívila fenečka, ktorej šteniatka ( ak sa podaria ) budú šíriť slávu pražského krysaříka v ,, boľšoj  Rosii ,, . Faun z Vyšehradského podhradí kryl fenečku Fifinka Zámecké nádvoří. Dúfame, že toto spojenie bude úspešné a  umocnia  a znásobia sa v ňom všetky kvality dvoch známych českých chovov . Už sa tešíme na prvé správy o úspechu ( či neúspechu tohto krytia, predsa len, Faun už je 9-ročný pes ) aj keď v prítomnosti Fifinky by ste mu rátali tak 4-5 rokov :o).

...a výsledok sa dostavil...Fifinke sa narodili dve šteniatka, pes a sučka s váhami 150 a 156 g...podľa posledných informácií sú všetci OK. Hneď, ako budeme mať nejaké foto, uvidíte ich aj Vy. cheeky